Rozhodnutia a usmernenia v čase COVID-19
14. 12. 2020
Novembrová fotovýzva s časopisom Stromáčik
14. 12. 2020Škola poskytuje deťom rómskeho etnika často prvú príležitosti zoznámiť sa s knihou alebo časopisom. Naši nulťáci sú zvedavé deti a časopis Stromáčik, ktorý vydáva environmentálna organizácia Strom života v Bratislave, je ich každodennou súčasťou. Príbehy obyvateľov lesa a ďalšie zaujímavosti časopisu Stromáčik sú podnetom pre výchovné pôsobenie na našich najmenších školákov, vplývajú na rozvoj ich predčitateľskej gramotnosti. Žiaci si napínavé príbehy nedokážu ešte sami prečítať, potrebujú pomoc pani učiteľky. No keď sa do príbehov započúvajú, sú plní zvedavých otázok. Reprodukcia daných obrázkov rozvíja ich predstavivosť a komunikačné zručnosti v spisovnom jazyku.
Do súťaže sme zaslali fotografiu, ktorá porotu zaujala a umožnila jej zvíťaziť. Za odmenu získali naši žiaci Knihu o zvieratkách s nálepkami.
https://www.facebook.com/stromacik/photos/pb.107748104257154.-2207520000../199012635130700
Viac o časopise Stromáčik sa dozviete na: https://stromzivota.sk/stromacik/o-casopise
PaedDr. Anna Molnárová
Šarkaniáda
14. 12. 2020Jeseň je ročným obdobím, ktoré využívame so žiakmi na aktivity vo voľnej prírode. Jesenný vietor vyzlieka stromy donaha, zbavuje ich starých šiat a pripravuje na zimný spánok. Pani zima ich prikryje peknou bielou perinou, aby si cez zimu oddýchli a načerpali síl do nového roka. Jednou zo zážitkových aktivít v tomto ročnom období je púšťanie šarkanov, na ktoré sa všetky deti veľmi tešili. Aj naši žiaci si vlastnoručne zhotovili šarkanov, vyšli von a ozlomkrky sa dali na preteky s „majstrom vetrom.“
PaedDr. Anna Molnárová
Deň zdravých zubov
9. 12. 2020Raz ráno našu kamarátku Majku rozbolel zub. A to preto, lebo si nechcela umývať zúbky. Tému zdravých zubov sme zahrnuli počas celého dňa do každej vyučovacej hodiny. Na slovenskom jazyku sme si prečítali príbeh o Majke, ktorá si nechcela umývať zúbky, následne sme si text rozobrali, žiaci odpovedali na otázky k textu. Zúbková víla nám pripravila niekoľko slov , ktoré boli poprehadzované a slová sme správne skladali do viet. Na matematike sme počítali koľko zúbkov máme v ústach a zúbková víla nám pripravila príklady na sčítanie a odčítanie. Na prvouke sme rozoznávali zmysly človeka a v ústnej dutine správne pomenovali časti, kde sa aká chuť rozoznáva. No a na výtvarnej výchove si žiaci vyrobili zubné kefky z papiera a vystrihli zub. Nakoniec sme si vysvetlili ako sa čistia zúbky a žiaci dostali domov leták o správnom čistení zubov a zubné kefky.
Mgr. Júlia Urdová
Dôležité odkazy na web stránky pre rodičov
1. 12. 2020- Linka detskej dôvery https://www.linkadeti.sk/domov
- Linka dôvery Nezábudka https://www.dusevnezdravie.sk/linky-pomoci
- internetové linky dôvery https://ipcko.sk,https://www.stalosato.sk/, http://nenormalne.sk/
- linka detskej istoty http://www.ldi.sk
- online poradňa (LIVECHAT) pomoci obetiam trestných činov, ktorej ikonka sa nachádza v pravom spodnom rohu na stránke prevenciakriminality.sk
- psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením https://dobralinka.sk/
Oznam!!!
1. 12. 2020Na základe usmernenia RÚVZ v Starej Ľubovni a v súlade s rozhodnutím ministra školstva č. 2020/15801:1-A1800 zo dňa 28.08.2020 a so súhlasom zriaďovateľa školy Obce Kyjov Vám týmto oznamujeme, že riaditeľka ZŠ s MŠ Kyjov prerušuje deťom triedy Lienky školský výchovno-vzdelávací proces, a to v dňoch 1.12.2020 (utorok) – 4.12.2020 (piatok) z organizačných dôvodov súvisiacich s prevenciou šírenia ochorenia COVID-19.
Mgr. Helena Hricová - riaditeľka ZŠ s MŠ Kyjov
OZNÁMENIE !!!
1. 12. 2020Základná škola s materskou školou Kyjov, 065 48 Kyjov 176
RIADITEĽSKÉ VOĽNO
Riaditeľka školy oznamuje, že podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov a § 3 ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o organizácii školského roka na základných školách, stredných školách, na základných umeleckých školách, na odborných učilištiach a jazykových školách v znení vyhlášky č. 518/2010 Z. z.
p o s k y t u j e
žiakom Základnej školy riaditeľské voľno
od 1. decembra 2020 do 4.decembra 2020 pre obmedzenie šírenia koronavírusu.
Kyjov 1. decembra 2020
Mgr. Helena Hricová
riaditeľka školy
Športom proti drogám
23. 11. 2020Dňa 18. – 20. novembra sme so žiakmi plnili aktivity zamerané na protidrogovúprevenciu pod názvom „Športom proti drogám“.
Prevencia drogových závislostí je súčasťou prierezových tematík školského vzdelávacieho programu: - osobnostný a sociálny rozvoj - ochrana života a zdravia. Plánovaná činnosť je zameraná predovšetkým na primárnu prevenciu, pomocou ktorej chceme predchádzať sociálno-patologickým javoma rizikovým faktorom.
Cieľom aktivít v oblasti protidogovej prevencie je uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie prejavov šikanovania v škole, zvýšenie pocitu bezpečnosti u žiakov, prispievať k zlepšeniu zdravia žiakov a k prevencii pred civilizačnými chorobami.
Žiaci mali prednášku a prezentáciu k danej tématike, plnili rôzne úlohy, no najviac sme sa venovali športu. Kedže nám aj počasie prialo, so žiakmi sme sa vybrali na vychádzku, pozorovali sme okolitú prírodu, deti sa hrali na detskom ihrisku, a tak sme si zacvičili a zasúťažili na školskom dvore. Verím, že sa žiaci príjemne odreagovali, zacvičili si a zasúťažili.
Mgr. Marcela Horská
Zdravá výživa – Deň jablka
20. 11. 2020Október je mesiacom zdravého stravovania a teda zdravej výživy a mali by sme sa jej venovať, aby naše deti získali zdravé návyky v stravovaní a vedeli si vybrať, čo je zdraviu prospešné. 21. október je Medzinárodným dňom jablka a preto sme sa rozhodli uskutočniť na našej škole aktivity zamerané práve na zdravú výživu. Deti si do školy priniesli jabĺčko zo záhradky, povedali sme si že jablko nie je iba jednofarebné, ale môže mať rôzne farby. Prečítali sme si rozprávku O jabĺčku, na konci ktorej sme sa snažili odpovedať na otázky súvisiace s textom a tým u žiakov rozvíjali čitateľskú gramotnosť. Vypočuli sme si pesničku o jabĺčku a červíkovi s následným predvedením dramatizácie učiteľkou, vyfarbovali sme jablká a snažili sa nájsť cestu v jablkovom labyrinte. No a samozrejme deti ochutnali sladké ovocie, ktoré si do školy priniesli.
Mgr. Júlia Urdová
Naša babka, náš dedko!
20. 11. 2020Babku a dedka majú deti radi. Starí rodičia nás rozmaznávajú, túlia, ale keď treba aj napomenú. Ku starším ľuďom, babkám, dedkom, ale aj všetkým dospelým máme byť úctivý. To učíme aj našich žiakov – vždy sa pozdraviť, slušne sa správať a mať rešpekt. Október je mesiacom úcty k starším, ale keďže vzhľadom na aktuálnu situáciu sme našich starých rodičov nemohli potešiť spevom, tancom či básničkami, vyrobili sme im papierové poháre, v ktorom sa ukrývalo voňavé vrecko čaju. Žiaci ho potom zaniesli svojim babkám a dedkom a s láskou darovali.
Mgr. Júlia Urdová
Jesenná vychádzka
20. 11. 2020Jeseň sa blíži ku koncu a preto si ešte do sýtosti vychutnávame asi už posledné teplejšie lúče zo zubatého slniečka. Pekný jesenný deň sme so žiakmi využili na vychádzku a spoznávanie prírody. Cestou k odpočívadlu Sokoľ sme videli, aká krásna a rozmanitá dokáže byť Jeseň. Les hýril farbami ale aj plodmi. Lákali nás šípky, trnky ale našli sme aj huby a sem tam aj nejakého chrobáčika, ktorý sa isto už pripravoval na zimný spánok.
Mgr. Júlia Urdová
Múdra hlavička vie
12. 11. 2020Každoročne, už od roku 1999, si štvrtý októbrový pondelok v roku pripomíname výnimočný deň – Medzinárodný deň školských knižníc. Tento rok sme sviatok oslavovali 22. októbra. Hlavnou myšlienkou tohto dňa je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí.
Z príležitosti tohto dňa sme pre našich žiakov pripravili vedomostnú súťaž Múdra hlavička vie. Žiaci mali správne odpovedať na vopred pripravené otázky, odpovede doručiť do vopred pripravenej krabice. Víťazi súťaže boli odmenení peknými cenami.
PaedDr. Anna Molnárová
Starostlivosť o zeleň v okolí školy
12. 11. 2020Skrášľovanie životného prostredia školy, starostlivosť o zeleň v okolí školy a kútik živej prírody v triedach patrí medzi prvoradé úlohy školského vzdelávacieho programu našej školy. Spojením teórie s praxou učíme žiakov starať sa o rastliny, ktoré si vlastnoručne zasadili. Pred zimou sme ošetrili dreviny i skalničky. Tak ako sa striedajú ročné obdobia v roku, tak sa striedajú aj naši žiaci. Mladší prichádzajú, tí starší odchádzajú do inej školy. Pevne veríme, že manuálne zručnosti získané pri starostlivosti o zeleň sa im hlboko vryjú do ich detskej mysle.
PaedDr. Anna Molnárová – koordinátorka environmentálnej výchovy
Deň chleba
12. 11. 2020Každoročne, 16. októbra, si na našej škole pripomíname Deň chleba. Medzinárodný deň chleba vyhlásila v roku 2002 Medzinárodná únia pekární U. I. B. Účelom vyhlásenia tohto sviatku bola snaha upovedomiť verejnosť o výživových a zdraviu prospešných stránkach tejto suroviny a jeho zdĺhavý proces výroby.
„Chlieb náš každodenný“ je pokrmom, ktorý nesmie chýbať na našom stole. Dlhodobý proces výroby chleba, od zasiatia pšenice až po upečenie chleba, sme sa snažili priblížiť našim žiakom prostredníctvom zážitkového vyučovania. Žiaci si vlastnoručne upiekli chutný a voňavý chlieb, ktorý rozvoniaval po celej škole.
PaedDr. Anna Molnárová
Týždeň zdravej výživy
12. 11. 2020Jeseň je jedným zo štyroch ročných období, ktoré sa stiedajú počas celého roka. Každý gazda pozbiera úrodu z poľa a uskladní ju na prezimovanie. O tom, že z ovocia a zeleniny sa dajú pripraviť chutné jedlá sa presvedčili aj naši žiaci. V týždni zdravej výživy spolu so svojimi triednymi učiteľkami pripravovali chutné zeleninové a ovocné pokrmy - jablkové lievance, jablkovú tortu, ovocné a zeleninové šaláty. Pochutnali si aj na vlastnoručne dopestovanou paprikou a žltými paradajkami. Jeden žiak nultého ročníka sa na papriku a paradajky spýtal: „Ako sa to urobilo?“. Nuž, to bude úloha pre pedagógov na nasledujúce obdobie, aby sme spojili teóriu s praxou a v triedach vypestovali nenáročné druhy zeleniny.
PaedDr. Anna Molnárová
EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU - 23. – 30. september 2020
12. 11. 2020EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU - 23. – 30. september 2020
Všetky školy na Slovensku mali aj tento školský rok možnosť, zapojiť sa do Európskeho týždňa športu, a to jednoduchou formou zorganozovania športového podujatia pre svojich žiakov a učiteľov.
Ambasádormi projektu sú známi športovci: Jana Dukátová - mnohonásobná olympionička ako aj svetová a európska šampiónka vo vodnom slalome, Ján Volko - mladý športovec slovenskej atletiky, mnohonásobný medailista z európskych šampionátov a letnej univerziády na 60, 100 aj 200 metrov, vrátane zlatej medaily na 60 m z tohtoročných halových majstrovstiev Európy a Tomi KID Kovácz - majster sveta v profesionálnom boxe, v súčasnosti najúspešnejší slovenský boxer.
Príležitosť zapojiť sa do tohto podujatia využila aj naša základná škola. Do Európskeho týždňa športu sa zapojili žiaci nultého ročníka a špeciálnej triedy. Počas turistických vychádzok do blízkeho okolia spoznávali chránené územia obce Kyjov (Kyjovské bradielka, Lysú horu, Sokolovu dolinu), rastliny a plody jesene, vyhľadávali stopy lesnej zveri a zasúťažili si aj v cezpoľnom behu.
Všetkým zúčastneným žiakom a učiteľkám patrí Poďakovanie od Národného športového centra.
PaedDr. Anna Molnárová
Svetový deň srdca
12. 11. 202029. septembra si každoročne pripomíname Svetový deň srdca. Po celom svete sa organizuje množstvo aktivít s cieľom šíriť povedomie o rizikových faktoroch srdcovo-cievnych ochorení ako sú fajčenie, nedostatok pohybových aktivít, nadváha a obezita, nezdravý spôsob stravovania. Jednou z hlavných úloh školského vzdelávacieho programu je aj trvalo užívateľný rozvoj. Našich žiakov už od malička učíme zdravo žiť a neničiť svoje múdre telo. Aktivitami vo voľnej prírode ich motivujeme k zdravému životnému štýlu, k pohybovým aktivitám v čarokrásnej prírode pod Minčolom. Riadime sa heslom „Pohybom za zdravím!“, ktorý je súčasťou Ekokódexu našej základnej školy.
PaedDr. Anna Molnárová
OZNAM !!!!
2. 11. 2020Základné princípy
- Pozitívny človek: Celá domácnosť ostáva v domácej izolácii 10 dní (rodič, dieťa, všetci bez výnimky, určuje to Vyhláška č. 15 ÚVZ)
- Negatívny človek: Nosí pri sebe potvrdenie, ktoré sa požaduje pri vstupe do prevádzky (či už vstupuje ako zamestnanec alebo cudzí človek, Vyhláška č. 16 ÚVZ)
- Netestovaný človek: Podľa Vyhlášky č. 16 ÚVZ tento človek nebude bez negatívneho testu pustený do zariadenia (okrem žiaka a dospelej osoby s výnimkou). Ak ide o rodiča bez testu, odporúčame mu, aby dieťa nedával do MŠ a aby na ZŠ využil ospravedlnenie na 5 za sebou idúcich vyučovacích dní, ktorými sú 3., 4., 5., 10. a 11. november. Následne 12. novembra nastúpi do školy a tým sa zároveň dodrží lehota 10 dní
- "Ak má rodič pozitívny test, celá domácnosť musí ostať v domácej izolácii v zmysle Vyhlášky č. 15 ÚVZ. Ak má rodič negatívny test, môže byť vpustený do objektu školy. Ak rodič nebol na teste, nemôže vstúpiť do objektu školy. Rodičom vtedy odporúčame nedávať dieťa do MŠ na dobu 10 kalendárnych dní a v prípade ZŠ ospravedlniť žiaka z 5 vyučovacích dní idúcich po sebe (teda 3., 4., 5., 10. a 11. november). Ak učiteľ nebol na teste, nemôže vstúpiť do školy (Vyhláška č. 16 ÚVZ). V tomto prípade možno pracovať z domu, alebo dohodnúť sa na čerpaní dovolenky, náhradnom voľne či pracovnom voľne. Ak ide o zdravotné dôvody, je tu výnimka. Bližšie informácie v sú danej vyhláške,"