Pokojné a požehnané prežitie vianočných sviatkov, úspešný vstup do nového roka, veľa šťastia , zdravia, osobných a pracovných úspechov
Mgr. Helena Hricová - riaditeľka
Pokojné a požehnané prežitie vianočných sviatkov, úspešný vstup do nového roka, veľa šťastia , zdravia, osobných a pracovných úspechov
Mgr. Helena Hricová - riaditeľka
Predvianočný čas je nielen plný čakania na Vianoce, ale aj prípravou programu na
tradičnú vianočnú besiedku. Tento rok sa naša besiedka uskutočnila 17.12.2024 a jej hlavnou
témou boli „Vianoce v lese“. Publikum - rodičia tak mohli sledovať program, ktorý si pre nich
deti v spolupráci s učiteľkami pripravili. Na chvíľu boli všetci vtiahnutí v predstihu zo
všedných dní do kúzelného času Vianoc. Nechýbali darčeky pod vianočným stromčekom
a odmena pre šikovné deti ktorú im odovzdala riaditeľka školy Mgr. Helena Hricová.Predvianočný čas je nielen plný čakania na Vianoce, ale aj prípravou programu natradičnú vianočnú besiedku. Tento rok sa naša besiedka uskutočnila 17.12.2024 a jej hlavnoutémou boli „Vianoce v lese“. Publikum - rodičia tak mohli sledovať program, ktorý si pre nichdeti v spolupráci s učiteľkami pripravili. Na chvíľu boli všetci vtiahnutí v predstihu zovšedných dní do kúzelného času Vianoc. Nechýbali darčeky pod vianočným stromčekoma odmena pre šikovné deti ktorú im odovzdala riaditeľka školy Mgr. Helena Hricová.
Mgr. Zuzana Hricová Firmentová, Bc. Ľuboslava Regeciová, Radoslava Peštová
Predvianočné obdobie je čarovné. Zachovali sa nádherné zvyky, ktoré praktizujeme dodnes a na najkrajšie sviatky v roku sa ľudia pripravujú rôznymi spôsobmi. Medzi vianočné tradície patrí aj ozdobovanie svojich príbytkov dekoráciami. Ručne robené vianočné ozdoby, dodajú sviatkom to správne čaro. Je nespočetné množstvo nápadov, ako si vyrobiť originálne ozdoby. V našej škole sme si spríjemnili čakanie na Vianoce spoločným tvorením so žiakmi v triedach. Vybrali sme nenáročné a nápadité postupy, ktoré spoľahlivo zabavili žiakov a otvorili dvere do ríše vianočných ozdôb. Nechali sme ich, nech sa na vianočnej atmosfére podieľajú. Kreatívne tvorenie viedlo žiakov k rozvoju detskej fantázie, ale aj zdokonaľovaniu jemnej motoriky, precvičovaniu farieb, tvarov a zručnosti. Prajeme krásne Vianoce!
Mgr. Ľudmila Kanuščáková
Vianoce sú najkrajšími kresťanskými sviatkami v roku, ktoré sa slávia v mnohých krajinách po celom svete. Ich súčasťou sú dobroty, ktoré v sebe skrývajú sladké tajomstvá. Stálicou na sviatočnom stole sú okrem iného tradičné medovníčky, ktoré sú zmesou múky, medu, vajíčok a hlavne voňavých korenín.
Sladké a voňavé dobroty si pripravili aj naši žiaci. Boli to banánové piškótky, praclíčky, kokosové guľôčky a medovníčky. Žiaci tretieho ročníka napiekli na hodine pracovného vyučovania toľko medovníkov, že postačili pre všetkých žiakov školy. Ako ich spočítať, podeliť ich tak, aby sa ušli každému, to hravo zvládli naši šikovní počtári. Na hodine výtvarnej výchovy si medovníky vyzdobili cukrovou polevou rôznych farieb. Vlastivednou projektovou edukáciou „Život v mojej obci“si priblížili zvyky a tradície v obci Kyjov v čase „Božoho narodžiňa“.
„Na Vianoce každý domček má v izbičke malý stromček.Zamiešajme vareškou svoje tajné priania, pridajme pár orieškov očakávania. Krásne a šťastné Vianoce!“
PaedDr. Anna Molnárová
Neoddeliteľnou súčasťou každej obce sú zvyky a tradície, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenia. Národné, či etnické zvyklosti sú súčasťou našich každodenných životov. Plynutím času sa menia, dostávajú novodobejšiu podobu.
S tradíciou štedrosti a dobrosrdečnosti sa stretávame aj vo sviatok svätého Mikuláša. V predvečer sviatku si každý člen rodiny vyčistí čižmičky a položí ich k oknu, aby ich Mikuláš neprehliadol. Ten dobrým deťom donesie sladkosti, neposlušným uhlie, zemiak, či palicu, ktorá je symbolom toho, že sa má nezbedník polepšiť.
Sviatok svätého Mikuláša sa na dedine slávil prevažne v cerkvi, no posledné desaťročia sa stalo tradíciou, že dedinčania vítajú „Mikovaja“ aj v strede dediny. Na príchod Mikuláša sa tešili nielen malé ratolesti, no i tí starší, vekom obdarení. Tento rok prišiel Mikuláš rozsvietiť vianočný stromček v doprovode anjela a čerta. Vítali ho aj naši školáci svojimi básničkami a pesničkami.
PaedDr. Anna Molnárová, Mgr. Ivana Dirgová
Na príchod Mikuláša sa naši žiaci svedomito pripravovali po celý týždeň. Naučili sa veľa básničiek a pesničiek, no nielen to. Vlastnoručne zhotovenými dekoráciami si sviatočne vyzdobili svoje triedy. Druháci si zhotovili čižmičky z papiera, starší tretiaci ušili vrecúška v ktorých ráno, vo sviatok svätého Mikuláša našli prekvapenie. Pani učiteľky priblížili žiakom život svätého Mikuláša prostredníctvom kreatívnych aktivít: „Po stopách svätého Mikuláša, Legenda o troch grošoch, Mince sv. Mikuláša, Balíček radosti, Osemsmerovka, Modlidba“ a pod. Mikuláš sa tento rok v škole neukázal, no aj napriek tomu zanechal deťom batoh plný sladkostí.
PaedDr. Anna Molnárová
Každý rok 6.decembra prichádza sv. Mikuláš k všetkým deťom na návštevu. Po celom svete má tento dobrodinec rôzne mená. Odmalička bol veľmi štedrý a povestný svojou dobrosrdečnosťou. Aj preto je práve Svätý Mikuláš jednou z najobľúbenejších postáv vo svete dospelých ale aj detských duší. Deti túžobne očakávali sv. Mikuláša aj v škole. Ich túžba bola naplnená a sv. Mikuláš prišiel.
Mgr. Zuzana Hricová Firmentová
Dňa 28.11.2025 sa v našej škole v triede 1.ročnika, konalo divadelné predstavenie Crocus - Lišiaci Dolár a Bingo. Divadelného predstavenia sa zúčastnili žiaci 1. a 2. ročníka, deti boli z predstavenia nadšené, šťastné, nakoľko bolo divadielko zábavné, no hlavne poučné. Hlavnou témou predstavenia bolo získať znalosti o cudzích jazykoch, rozdelenie jazykov podľa jednotlivých štátov a poznanie, že každý štát v rámci komunikácie používa iný jazyk. Súčasťou predstavenia bola aj téma ohľadom rozdelenia peňažnej meny poďľa jednodlivích štátov. Nakoľko boli deti priamo zapojené do deja predstavenia, uľahčilo im to lepšie vnímanie samotnej témy predstavenia. Počas celého divadielka mali na tvári úsmev a pozorne sledovali dej a tému predstavenia, čo bolo hlavnou úlohou tejto aktivity.
Bc. Ivana Dirgová - asistentka učiteľa
Prečo je potrebná zmena vzdelávania ?
Zmena spočíva v tom,že kvalitu vzdelávania, by sme nemali už v budúcnosti hodnotiť podľa toho, z čoho všetkého vie žiak odpovedať, ale čo všetko dokáže urobiť. Potrebujeme, aby sa učitelia sústredili na to, že nie, či prebrali všetko učivo, ale na to, či to, čo sa deje na hodinách, vedie k tomu, že sa žiaci naozaj učia.
Hravou a nenásilnou formou učíme našich žiakov samostatne myslieť a zodpovedne konať. Nie odpovedať z niečoho, ale nejakým spôsobom sa orientovať vo svete, premýšľať, hľadať riešenia a potom ich aj realizovať. Pri edukačnom procese využívame všetky zmysly, pretože tieto zmysly im uľahčujú učenie sa a zapamätávanie si. Učíme ich pracovať v tíme, so zameraním na spoluprácu, vzťahy a sebareflexiu.
Mgr. Marcela Horská
Powered by aSc EduPage