Na našej škole sa už stalo tradíciou, že každoročne, v jesenných mesiacoch, organizuje Riaditeľstvo ZŠ s MŠ v Kyjove, v spolupráci so ZO SZPB v Kyjove a Obecným úradom v Kyjove, turistickú akciu pod názvom Výstup na Minčol. Tento rok, 11.októbra, sa konal už 11. ročník turistického pochodu a zorganizovaný bol trochu netradične ako po iné roky.
Pred obecným úradom sa stretla menšia skupinka žiakov a učiteľov zo ZŠ s MŠ v Kyjove, ostatné tri základné školy (ZŠ s MŠ Šarišské Jastrabie, ZŠ s MŠ Čirč a ZŠ s MŠ Kamenica) vyrážali v dohodnutú hodinu zo svojich dedín.
Podujatie otvoril Mgr. Milan Hric, oboznámil prítomných s priebehom podujatia a privítal vzácnych hostí: pána Ing. Šľachtovského – tajomníka oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Starej Ľubovni a Mgr. Moniku Oravcovú - koordinátorku celoslovenskej environmentálnej organizácie Strom života so sídlom v Bratislave. Starosta obce Mgr. Juraj Chamila pod pamätnou tabuľou obecného úradu pripomenul pamätný deň – 21. január 1945, kedy bola oslobodená obec Kyjov spod fašistického jarma. Po úvodnej časti naše putovanie viedlo na obecný cintorín, kde riaditeľka školy, Mgr. Helena Hricová, spolu so žiakmi zapálila sviečku pri hrobe posledného protifašistického bojovníka, Michala Kravca.
Naša cesta na Minčol pokračovala turistickým chodníkom okolo Lysej Hory, Jelinky, Parstyrske, cez Holešov, Uborožiská, až k Patrii Minčola, ako ju nazývajú miestni obyvatelia. Minčol je dominantným vrchom Čergovského pohoria s nadmorskou výškou 1157 metrov nad morom. Je vyhľadávanou atrakciou pre milovníkov prírody zo širokého okolia, ponúka možnosti aj na cykloturistiku. Nachádza sa na hranici okresov Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Náš výstup sprevádzala hustá hmla, ktorá v niektorých miestach lesa pôsobila strašidelne. Aby žiaci, ktorí absolvovali výstup na Minčol po prvýkrát, nemysleli na boľavé nohy, pani učiteľky si pre nich pripravili aktivity zamerané na kreativitu a logické myslenie.
Čím bližšie sme prichádzali k vrcholu Čergova, tým viac nás lákala omamná vôňa opečenej slaniny a špekačiek, na ktorých si už pochutnávali žiaci z Čirča a Šarišského Jastrabia. Keď sme sa po skoro dvojhodinovej namáhavej túre posilnili, pán Šľachtický nám pútavým rozprávaním priblížil život partizánov a oslobodzovacie taktiky v našom regióne. Jeho zaujímavé rozprávanie dalo podnet nám učiteľom na ďalšie aktivity do budúcna. Pri Patrii Minčola sa stretlo 183 účastníkov.
Vyvrcholením tohto turistického zrazu bolo hľadanie pokladu. Zástupcovia spomínaných škôl sa v lesnom poraste pokúšali nájsť tri strieborné a jeden zlatý poklad. Tak, ako pri každom hľadaní pokladu, tak aj pri tom našom, vyskytli sa rozbroje a roztržky silných chlapov. Zlatý poklad našli útle žienky, šikovné žiačky zo ZŠ s MŠ Kamenica, okres Sabinov.
Mgr. Anna Molnárová