"Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom."
Ján Amos Komenský
Mesiac marec sa už tradične spája nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha je našim dôverným spoločníkom a už od nepamäti je zdrojom nášho poznania a inšpirácie.
Marec je mesiacom knihy už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu, zberateľa kníh. Cieľ bol jednoduchý – podpora trvalého záujmu o knihy.
Aj žiaci našich tried sa v mesiaci marec, so zvýšeným záujmom, venovali knihe. Zaujímali sa o spisovateľov, pracovali s detským časopisom, tvorili vlastné knihy a snažili sa poskladať si svoje prvé verše, či vyhľadať tú svoju, najzaujímavejšiu knihu.
V roku 1999 Slovenská asociácia knižníc vyhlásila posledný marcový týždeň za „Týždeň slovenských knižníc“. Pre našich Stromákov bol vhodnou inšpiráciou, aby v „Týždni pre vodu“hľadali v školskej a obecnej knižnici dostupné znalosti o vode, ktorá je zdrojom života pre všetky živé organizmy na Zemi. Vnukla sa im myšlienka, zosumarizovať získané poznatky a realizovať ich formou leporela. Svojej knihe dali výstižný názov „Voda nad zlato“. Zamerali sa na využitie vody v domácnosti i v priemysle, naše prehrešky voči nej a na typy, ako s ňou šetrne zaobchádzať.
Druhá skupinka žiakov sa zaujímala o Vodný ekosystém a okrem iného utvorila si pojmovú mapu na danú tému. Vyvrcholením nášho marcového snaženia bude knižný učebný zdroj pre pedagógov a žiakov na tému „Voda – základ života“.
Kolektív pedagógov tunajšej ZŠ