Okolitá príroda ponúka kyjovským Stromákom množstvo námetov na zážitkové aktivity. Jednou z nich bol aj Deň vyučovania v prírode, ktorý sa tento rok konal po celom svete 17. mája. Poriadne sme sa naň pripravili, tak ako sa to na poriadnych turistov patrí.
Program dňa bol naozaj pestrý a zaujímavý. Ráno sa žiaci a učiteľky stretli pred školou, kde si vysvetlili Základné pravidlá pri pohybe v prírode - objektívne a subjektívne nebezpečenstvo pešej turistiky. Naši štvrtáci zobrali do ruky buzolu a snažili sa nám ukázať, ktorým smerom vlastne pôjdeme. Vybrali sme sa pod Sokoliu skalu, na ktorej v tomto čase hniezdi matka sokolica so svojim potomstvom. Pozorovali sme ich ďalekohľadom a snažili sa, aby sme ich svojim správaním nevyplašili. Cestou sme stretli dve kravy a kozu s dvoma malými kozliatkami, ktoré sa pásli popri ceste.
Počas dňa žiaci spoznávali stromy, kvety, liečivé rastliny, imitovali prevoz raneného na nosidlách, hľadali poklad, hádzali kamienkom a papierovou guľou na cieľ, orientovali sa v teréne pomocou prírodných znakov. Naši šikovní chlapci postavili bezpečné ohnisko, ktoré sme pri odchode domou uhasili vodou z blízkeho potoka. Pochutnali sme si na opečenej klobáske a slaninke. Niektoré z dievčat si aj poplakali, keď sa im klobáska pošmykla z palice a znenazdajky spadla do ohňa.
Čo urobiť s odpadom? Za aký dlhý čas sa v prírode rozloží papier, drevo, či plast? Odpovede na tieto otázky sme našli hneď v prírode. Cestou domou sme vyzbierali odpad popri ceste, ktorý zanechali nezodpovední turisti. Deň sa vydaril, našťastie, nič mimoriadne sa neprihodilo!
PaedDr. Anna Molnárová – vedúca Klubu Kyjovčík