Do galérie Zápis do 1.ročníka boli pridané fotografie.
Zápis do 1.ročníka
25. 4. 2017Prešli rôčky, prešli dníčky, už pôjdeme do školičky.
Do školičky zaránky, budeme mať nové tašky, knižky,
ceruzky i písanky.
Volá na nás abeceda, vitaj, vitaj prvá trieda.
A v tej triede správne sa posadíme
ceruzku do ruky uchopíme,
písanku mierne nakloníme, budeme držať hlavu
a dbať na úpravu.
Mgr. Zuzana Hricová Firmentová , Mgr. Ľudmila Kanuščáková
Medzinárodný deň Rómov
2. 5. 2017Dňa 6. 4. 2017 sa na našej škole uskutočnilo spoločné čítanie pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. Tento deň bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únii (IRU). Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrana a podpora ľudských práv Rómov, prevencia diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia.Cieľom aktivity„Čítame spolu“ je zatraktívniť čítanie kníh medzi žiakmi a súčasne posilniť pocit spolupatričnosti, súdržnosti, vzájomného spoznávania sa a najmä odbúravať nežiaduce predsudky voči iným ľudom.Keďže na našej škole je väčšina rómskych žiakov, tento deň sme venovali práve im. V rámci predmetu Slovenský jazyk a literatúra sme spoločne čítali a potom sme sa porozprávali o rómskej kultúre a zvykoch, počúvali sme rómske piesne, tancovali a spievali. V rámci krúžku si žiaci upiekli koláč, ktorý si pripravili deň vopred, na ktorom si neskôr zamaškrtili.
Mgr. Marcela Horská
7. apríl - Deň narcisov
2. 5. 2017Mnohí z nás stratili blízkeho človeka pre zákernú a nevyliečiteľnú chorobu, zvanú „rakovina“. Je nenápadná, podriemkava v telách detí, dospelých i starších ľudí. Ohlási sa nenazdajky, často až vtedy, keď je neskoro.21. ročníka celoslovenského charitatívneho podujatia Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine, sa zúčastnili aj žiaci našej školy. 7. apríl, sa nesie v žltej farbe umelých a živých narcisov, na podporu všetkých, ktorí čelia tejto zákernej chorobe. Zakúpením tohto jarného kvetu, dobrovoľnou čiastkou, sme vyjadrili spolupatričnosť a podporu onkologický pacientom. Finančná zbierka sa vracia verejnosti späť vo forme financovania programov a projektov na podporu onkologických pacientov i širokej verejnosti.
Ďakujeme, že aj vďaka Vašej podpore sa nám v roku 2017 podarilo dosiahnuť výnos 673,98 eur. Na tomto charitatívnom podujatí sa okrem našej školy ZŠ s MŠ Kyjov, zúčastnila aj RS "Kyjov" s.r.o. a Obchodná akadémia V Starej Ľubovni.
Kolektív ZŠ s MŠ Kyjov
Zelený svet 2017 – (Ne)známe tajomstvá hmyzieho sveta
2. 5. 2017Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo na mesiac apríl 22. ročník medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti ZELENÝ SVET 2017 do ktorej sa zapojili aj žiaci našej školy.Podujatia organizačne zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Jeho cieľom je vštepovať deťom vzťah k prírode a životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave.V aktuálnom ročníku majú súťažné práce vo forme malieb, kresieb, grafík, farebných a čiernobielych filmov, animovaných filmov, či komiksov zachytiť (Ne)známe tajomstváhmyzieho sveta. Táto téma ponúka mladým umelcom možnosť zobraziť v ich prácach druhovo najbohatšiu a rozhodne tvarovo najpozoruhodnejšiu skupinu živočíchov. Každý druh hmyzu má v ekosystéme svoju nezastupiteľnú úlohu. Napríklad hmyz opeľuje kvety, tvorí hlavnú zložku potravy mnohých vtákov, netopierov a plazov.
PaedDr. Anna Molnárová
Kolobeh vody v prírode alebo príbeh kvapky
6. 4. 2017V rámci projektu Moja prvá škola sme na našej škole zrealizovali žiacky projekt Kolobeh vody v prírode alebo príbeh kvapky. Počas projektu sa žiaci postupnými krokmi učili čo najviac o vode, aká je voda dôležitá pre život na našej planéte, jej skupenstvách, kolobehu vody v prírode a význame. Informácie o vode získavali aj prostredníctvom portálu Kozmix, kde už žiaci majú svojho kamaráta Kozmixa, ktorý ich sprevádzal celou cestou. V rámci realizácie projektu žiaci prezreli pripravené videofilmy o význame vody pre človeka a realizovali aktivity. Vyvrcholením projektu bola príprava a realizácia divadelného predstavenia s názvom „Príbeh kvapky“. Žiaci dostali možnosť zlepšiť svoju kreativitu a sociálne schopnosti, predovšetkým však prácu v tíme.
Mgr. Ľudmila Kanuščáková
Z rozprávky do rozprávky
3. 4. 2017„Povedz mi niečo a ja to zabudnem. Ukáž mi niečo a ja si to budem pamätať. Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať. Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať po celý život.“ J.A.Komenský
Táto myšlienka tohto významného človeka nás sprevádzala celý týždeň v téme Z rozprávky do rozprávky. Venovali sme sa podrobne cez rôzne vzdelávacie aktivity týmto rozprávkam Janko Hraško, Žabí princ, Domček, domček kto v tebe býva?, Janko a Marienka, Tri prasiatka, Snehulienka a 7 trpaslíkov, Ťahal dedko repu.
Mgr. Zuzana Hricová Firmentová
Týždeň pre vodu 2017
28. 3. 2017Celoslovenskú úťaž „ Týždeň pre vodu“ vyhlasujeme každoročne kancelária Stromu života so sídlom v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa vody. V roku 1992 vyhlásila Organizácia spojených národov 22. marec za Medzinárodný deň vody.
Každý rok je zameraný na inú tému, tohoročný nesie názov „Odpadová voda – Neexistuje odpadová voda, len premrhaná voda“.
Týždeň pre vodu sa na našej škole niesol v znamení zážitkových aktivít. Triedny učitelia si pre žiakov okrem zadaných úloh pripravili vlastné aktivity, ktorými imitovali Kolobeh vody v prírode, Kráľovnú vôd, zisťovali skupenstvá vody v prírode a mnohé iné. O tom, že aj voda sa dá recyklovať, (pri použití správnych postupov sa dajú dnes z odpadovej vody vyrábať napríklad hnojivá pre poľnohospodárstvo), sa dozvedeli naši žiaci pri plnení zadaných úloh tejto súťaže.
Súťažili sme v 1. úrovni náročnosti a plnili sme tieto úlohy:
Úloha č. 1 : Kam to všetko ide
Úloha č. 2 - Čistenie vody bez čistiarne
Úloha č. 3 - Prírodná čistička aj špongia na jednom mieste
Úloha č. 4 - Vo-xeso
Úloha č. 5 – Vodníci
Viac o zadaných úlohách za môžete dozvedieť na:
http://casopis.stromzivota.sk/files/2017/03/Zadanie-TVP-2017.pdf
PaedDr. Anna Molnárová
Tajomstvo stromu 2017
28. 3. 2017Strom je symbolom planéty, spoločníkom ľudského života a domovom pre mnoho živočíchov. Svojimi koreňmi je silno prichytený k zemi a hrdo sa dvíha k oblohe. Každý z nás ho vníma rôznorodo a predstavuje pre nás „kus nášho ja“. Majestátnosť stromu, jeho krásu a dôležitosť sa pokúsili výtvarnou formou stvárniť aj naši žiaci. V mesiaci marec sa zapojili do celoslovenskej súťaže „Tajomstvo stromu 2017“, ktorú organizovala kancelária Stromu života so sídlom v Bratislave.
PaedDr. Anna Molnárová
Kde bolo, tam bolo 2017
28. 3. 2017Najmladší Stromáci Klubu Kyjovčík sa v mesiaci marec zapojili do tretieho ročníka celoslovenskej súťaže Stromu života „ Kde bolo tam bolo 2017“. Deti si najskôr vypočuli rozprávku a následne mali nakresliť to, čo sa im na rozprávkovom príbehu najviac páčilo. Boli to príbehy o zlých čarodejniciach, viachlavých drakoch, Snehulienke a mnohé iné. Detský svet fantázie je naozaj nekonečný. Nuž, posúďte sami!
http://stromzivota.sk/blog/2017/03/vyhodnotenie-sutaze-kde-bolo-tam-bolo-2017/
PaedDr. Anna Molnárová
Svetový deň vody
23. 3. 201722. marec je vyhlásený za Svetový deň vody. Tento deň sme si v MŠ pripomenuli diskusiou o význame vody pre rastliny, živočíchy a človeka, pričom súčasťou diskusie bola aj problematika znečistenia vody. Deti mali možnosť vidieť vodu v rôznych skupenstvách, experimentovať s ňou, ochutnať ju a ovoňať. Zahrali sa na kvapky a zopakovali si kolobeh vody v prírode.
Bc. Ľuboslava Regeciová
Marec – mesiac knihy
21. 3. 2017Marec – mesiac knihy sme začali v škôlke témou Kniha je môj priateľ. Už dvojročné dieťa vníma jednoduchú rozprávku a trojročné už pozná vyše tisíc slov. Prečo teda nepodporiť záujem detí o knihu? Deti predškolského veku najčastejšie siahajú po knihe, ktorá má veľa obrázkov. Umelecká ilustrácia vedie malého čitateľa k poznávaniu estetických hodnôt a učí ho rozvíjať detskú fantáziu, predstavivosť, tvorivosť a vkus. V knižnom kútiku si denne deti knihy prezerajú, rozprávajú dej podľa obrázkov, rozoberajú ilustrácie a snažia sa pochopiť ich zmysel. Aj v tomto týždni deti počúvali rozprávky, príbehy, prednášali básne a riekanky, hádali hádanky,vyrobili si spoločné leporelo, vlastnú knihu, záložky do kníh, spoznávali písmenká, číslice a autorov detských kníh. Formou prezentácie sa naučili, ako sa vyrába a vzniká kniha. Navštívili školskú knižnicu, kde sa dozvedeli, ako sa v nej majú orientovať čo tam môžu nájsť a ako šetrne zaobchádzať s knihami.
Bc. Ľuboslava Regeciová